Ciężko pisać o zagadnieniach związanych z emeryturą i pominąć kwestie zdrowotne, które łączą się nierozerwalnie z procesem starzenia. Niestety z biegiem lat nasz organizm nie staje się coraz silniejszy.

Słabnie, jest bardziej podatny na różne dolegliwości i zwyrodnienia, które mogą dramatycznie obniżyć poziom życia i skrócić je. To wielkie wyzwanie zarówno dla wiekowego pacjenta, jak i dla jego bliskich.

Wielu emerytów jest zmuszonych przez los, aby zmagać się ze zdrowotnymi problemami, a to generuje koszty dla systemu. Hospitalizacja człowieka w podeszłym wieku jest znacznie droższa niż osoby młodej, a perspektywa wyleczenia znacznie się oddala.

Lekarze są jednak zobowiązani, by walczyć o zdrowie i życie wszystkich chorych, więc siłą rzeczy muszą podjąć leczenie. Problemem dla emeryta jest też konieczność wykupienia lekarstw, o czym za chwilę jeszcze napiszemy.

Komplikacje natury medycznej mogą znacząco zaburzyć sielankowy obrazek życia na emeryturze, który niektórzy z nas kreślą. Warto o tym pamiętać i troszczyć się o seniorów z naszego otoczenia.