http://dokocats.pl/

Część z osób chce mieć w swoim domu mieszkańca bardziej oryginalnego niż pies, kot czy świnka morska. Takie osoby decydują się często na zakup zwierzęcia egzotycznego, pochodzącego z tropikalnych części świata.

Kupując takiego zwierzaka należy jednak uważać, aby nie złamać prawa. Sprzedaż większości zwierząt egzotycznych wymaga bowiem specjalnych pozwoleń, a najpopularniejsze z nich to CITIES – Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem, której celem jest ochrona dzikich gatunków.

Na tej liście znajduje się około ich około 30 tysięcy, a posiadanie chociażby kawałka zwierzęcia z CITIES bez pozwolenia grozi sankcjami karnymi. Dokonując zakupu egzotycznego zwierzęcia sprawdźmy więc, czy sprzedawca zarejestrował je w odpowiednim miejscu, a tym samym czy nie jest oszustem i nie przyczynia się do cierpienia zwierząt.

Sami, nie chcąc złamać prawa, także jesteśmy zobowiązani zarejestrować swojego pupila w terminie do 14 dni od jego nabycia. W przeciwnym razie podlegamy karze grzywny lub nawet pozbawienia wolności.